Doporučuji k vydání...

The Bitcoin Standard: The Decentralized Alternative to Central Banking

Konečně kniha, která vysvětluje Bitcoin v kontextu historie peněz a jejich vlivu na společnost. Většina knih o Bitcoinu se věnuje popisu, a míjí bigger picture. Autor je veliký znalec Rakouské ekonomické školy a dokáže psát čtivě, stručně, a jasně. Cryptoměny jsou plné nástrah a zmatení, o to více je třeba racionálního průvodce novým odvětvím.

266 votes
Vote
Sign in
(thinking…)
Sign in with: Facebook Google
Signed in as (Sign out)
You have left! (?) (thinking…)
Anonymous shared this idea  ·   ·  Flag idea as inappropriate…  ·  Admin →

8 comments

Sign in
(thinking…)
Sign in with: Facebook Google
Signed in as (Sign out)
Submitting...
  • Anonymous commented  ·   ·  Flag as inappropriate

Ad The Bitcoin Standard - a critical review

To je hrozná kláda ta recenze. Co jsem ji přečetl, tak někde se Saifedean vyjádřil nepřesně, např. hned "rarest metal" - ano, v kategorii kovů, které mají takové a takové vlastnosti, do zlata se třeba dá kousnout (známe z filmů), protože to je velmi měkký kov, dá se relativně snadno fyzicky dělit, atd atd., to jiné kovy, třebas vzácnější, nemají.

Samozřejmě, že Germany suffered from hyperinflation, to je snad známé. Jestli se někde seknul o třista let, to bohužel nedokážu posoudit, a nepřijde mi to jako to na knize podstatné.

Asi takhle. Nikdo není dokonalý, i v té recenzi samotné shledávám zavádějící nepřesnosti.

Martin Šíp to třeba zrecenzuje přesněji, já za podsttané považuji demonstrace time preferences, co se týká autorova vlastního vkusu a subjektivních názorů, tím trpí snad všichni, i Nasim Taleb např. se plete dost, a stejně jeho knihy má smysl číst.

Ad A Critique of Saifedean Ammous’ “The Bitcoin Standard”

Tohle je klasický letitý ekonomický spor ala Keynes vs Hayek. Ekonomie má několik škol, které se vzájemně neshodnou. Kniha The Bitcoin Standard vychází z Rakouské školy, a proto se logicky zastánci Keynese nelíbí. Tento týden jsem shodou okolností diskutoval elastické peníze s Mojmírem Hamlem (viceguvernér ČNB). Mojmír je maskovaný libertarián, ďáblův advokát, také je obhajoval, ostatně, těžko by jinak mohl být centrálním bankéřem. Avšak teorii deflačních "sound" peněz dobře zná. Co se týká adjectiva "sound", tím se vymezuje proti Keynesovi. Je to jistá autorská licence, stejně jako elastické peníze.

Nejde o kritiku knihy, ale celé ekonomické školy.

Pro zábavu, o jaký spor se jedná, zda-li intervenovat či ne. https://www.youtube.com/watch?v=d0nERTFo-Sk

• Pavel commented  ·   ·  Flag as inappropriate

Mám jí v angličtině a je neuvěřitelná. Vím, že se hodně knížek častuje jako povinná četba pro ... ,ale tahle knížka je jiná, dobrovolná pro ty co chtějí za nějaký čas držet nějakou hodnotu. Pokud by se opravdu přeložila, rád si znovu koupím. A když by ji překládal Martin Šíp, úspěch by byl takřka zaručen. ;)

Odborné termíny ideálně nepřekládat. Nosočistopleny ani kladkobřinkostroje v Česku nechceme.

• PetrReo commented  ·   ·  Flag as inappropriate

Překlad bude obtížný, terminologie zatím není standardizována (ikdyž jsou již první publikace a weby o kryptoměnách v češtině), ale překjlad bude velmi žádoucí pro standardizaci terminologie v oblasti, kde všichni i v češtině používají angličtinu.

Zároveň - autor má extrémně zajímavý úhel pohledu, opírající se o erudici ekonoma, nezatíženého idealistickými očekáváními těch co se snaží Bitcoin zbudovat, ani se nepokoší dívat na nový finanční instrument z patra.

Meyi lidmi zabývajícími se Kryptem si tak získal při nejmenším respekt a stal se "doporučenou četbou".... ovšemže jen pro ty, kteří zvládnou odbornou angličtinu.

držím palce, aby tento titul vyšel. (Nicméně, jestli vyjde, je zapotřebí o tom porozšiřovat po zdrojích a kanálech sledovaných těmi, kteří knihu budou doporučovat dál, pochybuji, že třeba já bych si byl bey toho vědom, že něco takového vyšlo).

Feedback and Knowledge Base